Međunarodni monetarni fond /MMF/ odgodio je povlačenje četvrte tranše od oko 38 miliona eura koja je BiH trebalo da bude isplaćena u junu, jer Federacije BiH /FBiH/ nije ispunila uslove iz stendbaj-aranžman. FBiH trebalo je da usvoji zakon o platama u organima vlasti, provede reviziju u oblasti odbrambene zaštite i beneficiranih penzija i izgradi strategiju reforme penzijskog sistema. U Ministarstvu finansija BiH rekli su da ovi uslovi nisu ispunjeni, jer kantoni nisu ništa uradili po tom pitanju. U slučaju raskida ugovora sa MMF-om, RS ima alternativne izvore finansiranja. Povećan je spoljni dug BiH u prošloj godini koji sada iznosi 21 odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/, te MMF više neće dozvoliti da njegove tranše idu u javnu potrošnju. Delegacija MMF-a dolazi sutra i boravit će do kraja mjeseca u BiH, gdje će provjeravati da li je ispunila uslove iz stendbaj-aranžmana.
Međunarodni monetarni fond /MMF/ odgodio je povlačenje četvrte tranše od oko 38 miliona eura koja je BiH trebalo da bude isplaćena u junu, jer Federacije BiH /FBiH/ nije ispunila uslove iz stendbaj-aranžman.
FBiH trebalo je da usvoji zakon o platama u organima vlasti, provede reviziju u oblasti odbrambene zaštite i beneficiranih penzija i izgradi strategiju reforme penzijskog sistema.
U Ministarstvu finansija BiH rekli su da ovi uslovi nisu ispunjeni, jer kantoni nisu ništa uradili po tom pitanju, prenose federalni mediji.
Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić naglasio je da u slučaju raskida ugovora sa MMF-om, RS ima alternativne izvore finansiranja.
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je ranije da je povećan spoljni dug BiH u prošloj godini koji sada iznosi 21 odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/, te da MMF više neće dozvoliti da njegove tranše idu u javnu potrošnju.
Delegacija MMF-a dolazi sutra i boravit će do kraja mjeseca u BiH, gdje će provjeravati da li je ispunila uslove iz stendbaj-aranžmana.